A Kelen SC-nél 2 kapusedző közreműködésével U9-től a Felnőtt korosztályig vannak heti szinten kapusedzések. Az I. részben Móra Ákos kapusedzőt kérdeztük, aki U13-tól a Lányokon keresztül a Felnőtt korosztályig foglalkozik a kapusokkal.
Mi volt a legelső tapasztalatod a Kelennél? Egyáltalán miért pont a Kelenhez jöttél edzősködni?
A Kelenről már jóval azelőtt voltak pozitív tapasztalataim, hogy edzőként csatlakoztam volna a klubhoz. Major Csongor régi barátom, és ő sokat mesélt az egyesületről, az itt folyó szakmai munkáról, mondhatni jó előre kedvet csinált nekem ahhoz, hogy itt dolgozzak. 🙂 Csongor mellett van olyan barátom is, akinek a gyermeke ide jár focizni, és nagyon jó dolgokat mesélt az egyesületről. Ezek alapján talán nem meglepő, hogy Csongor hívó szavára azonnal elvállaltam a munkát a Kelennél, és azóta is hálás vagyok neki, hogy rám gondolt.
Milyen különbségek vannak egy kapus és egy mezőnyjátékos között? Mit jelent egy csapat számára egy kapus?
A kapus poszt egy külön sportág a labdarúgáson belül. A mezőnyjátékosok sokkal nagyobb fizikai terhelésnek vannak kitéve, mint a kapusok, azonban mentálisan a kapus poszt sokkal megerőltetőbb. Ha jobb az ellenfél, akkor a folyamatos gólveszély miatt végig koncentrálni kell, ugyanakkor akkor sem lankadhat a figyelem, ha kevés lehetősége van az ellenfélnek. Ebből kiindulva a kapusok nagyon fontos szerepet játszanak a védelem stabilitásában is, mert egy megbízható, jó kapus tartást adhat egy gyengébb védelemnek, a gyenge kapusteljesítmény pedig egy erős védelmet is elbizonytalaníthat. A kapus soha nem veszítheti el a hitét, soha nem adhatja fel, mert a kapuson látható erő, hit és akarat könnyen átragadhat a mezőnyjátékosokra is, ugyanakkor sajnos az erőtlenség és a félelem is ugyanígy befolyásolhatja a csapattársakat. Vladimir Nabokov szerint a kapus egy „magányos sas, a rejtelmek embere, az utolsó védő”, ebben pedig minden benne van.
Hogyan lesz valakiből jó kapus? Milyen tulajdonságai vannak? (koordináció, erőnlét, gyorsaság, személyiségbeli jegyek). Miért fontos, hogy jó kapusokat neveljünk ki?
A jó kapusok kinevelése azért nagyon fontos, mert ők alkotják egy jó, sikeres csapat alapját. Egyetlen csapat sem nyerhet tornákat, bajnokságot, kupákat, ha a kapuját védő kapus nem teljesít megfelelően. A csapatépítés alapja egy megbízható kapus. Ahhoz, hogy valakiből jó kapus legyen nagyon sokat kell dolgozni. Manapság közhelynek számít, de igaz, hogy csak megfelelő edzésmunkával lehet valakiből jó kapus, ugyanis annyira komplex, összetett képességeket igényel ez a poszt, hogy kevés edzéssel, vagy nem megfelelő edzés teljesítménnyel a fejlődés el fog maradni a várttól. A kapusok számára alapvető képesség a magas szintű gyorsaság és erő, koordináció szempontjából pedig talán még a mezőnyjátékosoknál is jobbnak kell lenniük.
Lányokat is edzel. Kell-e különbséget tenni lányok ill. fiúk esetében? Miben mások?
Pályafutásom alatt volt szerencsém már korábban is edzeni lányokat, és hála Istennek itt a Kelennél is van lehetőségem velük foglalkozni. Teljesen másképpen tartok edzést a lányoknak, mint a fiúknak. A srácoknak nagyon fontos a szakmai hitelesség, fontos nekik, hogy érezzék az edzés hasznát azonnal, azaz elsősorban a szakmai munka irányít. Ugyanakkor a lányoknál megfelelő szakmaiság mellett a személyiség kitüntetett szerepet játszik, az együttműködésben számukra nagyon fontos az edző és kapus közötti barátság. A merev, szakmai alapokon nyugvó kapcsolatban nem tudnak kiteljesedni.
Hány kapusedzése van 1-1 korosztálynak? Mi az ideális létszám egy edzés alatt?
Korábban egy kapusedzése volt hetente a korosztályoknak, azonban javasoltam, hogy a tavaszi félévben ezt emeljük heti kétszer egy órára. Fontos, hogy a csapatedzések mellett legalább két olyan alkalom is legyen, amikor a speciális kapus technikai elemeket tudjuk gyakorolni, ugyanis ha a megfelelő végrehajtást nem ismételjük megfelelő mennyiségben, akkor könnyen kialakulhat egy hibás végrehajtás, amit utólag nagyon nehéz kijavítani. Egy edzésen belül az ideális létszám 2-4 között van. Volt ősszel olyan csoportom, akik 8-an jelentek meg edzésen. Természetesen ez nem egy megoldhatatlan a feladat, de ha egy kapus kevesebbszer fog labdát az edzésen az rontja az edzés hatékonyságát, és lassabb lesz a fejlődés.
Kapusaidnak van-e példaképe?
Edzéseken a pihenő, nyújtó időszakok alatt szoktam mutatni nekik videókat, vagy képeket elit kapusokról, hogy egy adott feladatot a profik szintjén hogyan végeznek, milyen képességeik vannak. Ezeken sokszor megdöbbennek, és ez talán plusz motivációt is ad nekik az edzésmunkához. Próbálom az elit kapusokat példaként említeni nekik, de azt nem tudom, hogy vannak-e példaképeik. Valószínűleg vannak, de erről még nem beszélgettem velük, azonban most hogy szóba került… 🙂
(Móra Ákos, kapusedző)