Újraélesztő képzés célja volt, hogy felkészítsük edzőinket arra, ha probléma adódna a pályán, vagy a környezetünkben, akkor edzőink megfelelően tudjanak eljárni, és hasznos segítséget tudjanak nyújtani. A képzésen Dr. Fejér Csaba mutatta be az alapvető részleteit az újraélesztésnek.
Dr. Fejér Csaba szívesen állt rendelkezésünkre, hogy bemutassa, ha megtörténik a baj, akkor milyen módon tudunk segíteni a bajbajutotton. Elméletben és gyakorlatban is felkészítést kaptunk arról, hogy ilyen szituációban mit és hogyan tehetünk azért, hogy életben tartsuk azt a személyt, aki bajban van.
Dr. Fejér Csaba
1988 – Országos Mentőszolgálat Oxyológia
1989 – Semmelweis Orvostudományi Egyetem Általános orvosi diploma
1993 – Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Szakvizsga
1997 – Európai Aneszteziológiai Szakvizsga Part I.
1999 – Kardiológiai Szakvizsga
2006 – Közép-Európai Egyetem Üzleti Kara, Fiatal tehetségek továbbképzési programja
Az edző kollégák nyitottan álltak az oktatáshoz, hiszen tényleg nap, mint nap történnek olyan szörnyű helyzetek, amiknél, ha megfelelő segítség érkezik, és időben, akkor túlélhető. Szeretnénk, ha adott helyzetben mindenki megfelelően tudna reagálni, ehhez pedig elengedhetetlen a gyakorlat.
A Kelen SC-nél újraélesztő készülék is van, így az is nagyon fontos volt, hogy egy ilyen készülék esetleges használatánál megfelelően járjunk el.
Fehérdi Zoltán (edző)
„Én személy szerint már nagyon vártam ezt a napot, mert fontosnak érzem a problémát, sajnos már láttam a Kelen pályán meghalni öregfiúk mérkőzésen játékost szívleállás miatt. A baj általában hihetetlenül gyorsan jön és senki sem számít rá. Mivel mindenki másképp reagál ilyen esetben, ezért jó ha többen is tudjuk mi a teendő. Sokszor az pánikol be legjobban, aki elméletben nagyon tudja mit kellene tennie… A kis gyakorlati oktatás, ezért szerintem hasznos volt mindenképpen, mert az edző társak nagy része, még csak nem is látott újraélesztés gyakorlására szolgáló babát sem, hát még mit kell kezdeni ilyen esetben. Dr. Fejér Csaba hihetetlenül egyszerűen és érthetően adta át a teendőket részünkre. Mivel mindenki gyakorolhatott így biztos felkészültebbé váltunk. Bár azt kívánom mindenkinek, bár csak ne kelljen használnia. 🙂
Javaslom időszakosan megismételni az oktatást, ha lehet a defibrillátor használatát is leoktatni részünkre, sőt az elsősegélynyújtás pár alapját is érdemes lenne hasonlóan gyakorolni, a sínbe helyezést, vagy a fásli használatát, de említhetnénk az orr és egyéb vérző seb kezelését is, a felgyorsult játékban egyre többször fordul elő hasonló sérülésekkel járó baleset a pályákon.
Bak Tímea (edző)
„Tavaly volt a sulimban elsősegély óra, így ez nekem egy ismétlés volt, de az „Ismétlés a tudás anyja!”, és mindig jól jön! Örültem annak, hogy a Kelen SC-nél volt lehetőség arra, hogy részt vegyek ezen a képzésen. Úgy gondolom, hogy fél évente nagyon jó lenne egy ilyet tartani, hogy mindenki felrissítse a tudását és még több gyakorlatot szerezzen.”
Sikeresen pályáztunk egy félautomata defibrillátor készülékre, így a közeljövőben a Kelen SC-nek is saját készüléke lesz, amellyel életet menthetnek.
(Fehérdi Zoltán, Bak Tímea; szerk.: G.E.A.)