Fejlődünk, épülünk, szépülünk, gyarapodunk, jönnek fiúk, jönnek lányok, jönnek gyermekeink, s van, akinek unokája is bennünket választ. Hogy mi is lehet a titka annak, hogy generációkon keresztül is otthont adhatunk a családoknak, gyermekeknek, arról Sárréti Károlyt, a Kelen SC egykori elnökét kérdeztük meg (1994-2015-ig volt elnök), hiszen ha nem lenne a Kelennek múltja, amire büszkék lehetünk, akkor a jövője sem lenne ilyen, amiért sokan hálásak lehetünk. Karcsi bácsiék voltak azok, akik letették az alapot, és igyekeztek mindig olyan mederbe terelni az itt játszó gyermekeket, akik bátran mondhatják gyermekeiknek, unokáiknak, hogy igen, a Kelen SC-t válasszátok. Az interjún részt vett Rischtscheid Gábor is, aki a mai napig szerves része a vasárnapi fiúk csapatának, és számtalan élménnyel gazdagította a találkozót.
(A képen az egykori ’66-’67-es ifi csapat látható, alsó sor bal szélen Rischtscheid Gábor )
A Kelen SC-t 1926-ban alapították. A második világháború után a pálya az Április 4. Gépgyárhoz tartozott. A sportegyesület még a rendszerváltás előtt, bankhitelből vásárolta meg a komplexumot. A bankhitel majdnem csődbe döntötte az egyesületet, de a ’90-es évek elején a hitelt – a terület egy részének tulajdonjogáért cserében – átvállalta a XI. kerületi önkormányzat.
Karcsi bácsi, hogy kerültél a Kelen SC-hez?
Itt születtem Kelenvölgyben, nagyszüleim éltek itt, sokat jártam ide.
majdnem 50-en voltunk fiúk az évfolyamomban, egyetlen szórakozási lehetőség volt, hogy kimegyünk az Apentára (focipálya) focini, itt voltak idősebb fiúk is.
56-57-ben lett az Április 4. Gépgyárnak serdülő csapata az 1943-as korosztályból, szomszédom is futballozott, így kijártam a meccsekre, és mivel a környéken sok csapat volt, így az ember bármikor meccsre tudott menni. A kerületben legalább 20 pálya volt, de mindegyik valamelyik kerületi gyárhoz tartozott. A 80-as, 90-es években ezeket a pályákat megszüntették, felvásárolták, felszámolták stb., mert nem sporttelepként voltak bejegyezve.
Az utánpótlás nevelés hogy működött abban az időben?
Az utánpótlást a Kelenvölgyi Általános iskola gyermekei adták. Akkor még csak 12 éves korban lehetett igazolt játékos valaki, ma már ugye 5 éves kortól igazolják a gyermekeket ebben a sportágban.
Volt egy felnőtt csapatunk, és egy tartalékcsapatunk. Volt emellett egy serdülő, meg talán egy ifi csapat. Akkoriban vegyes korosztályok voltak, általában 3 évfolyam tartozott adott korosztályhoz (12-15 évesek), (16-18 évesek). ’62-’64-ben már 2 ifi csapat is volt, úgy megnőtt a létszám.
Sturdik Miklós „Kelenvölgy emlékkönyve” címmel nemrég megjelentetett egy helytörténeti könyvet, melyben a Kelen SC alapításáról is írt.
Közben Karcsi Bácsiéktól megtudtuk, hogy akkoriban a vasút másik oldalán, a patak mellett az úgynevezett Stíber pálya volt a pályája a Kelenvölgyi Sport Clubnak. Ezt a jelenlegi pályát 34-ben kezdte használni az egyesület.
Részlet a Kelenvölgy emlékkönyve c. könyvből:
„1934.augusztus
Felavatják a Kelenvölgyi Sport Club új, Hunyadi Mátyás utcai labdarúgó pályáját. Az egyesületet a Budafoki úti Röck gépgyár (később Április 4. gépgyár) támogatja.”
31-32-ben hozták rendbe a Hunyadi Mátyás utat, nem volt Budafokkal összeköttetése, nem volt összekötő út, így a vasúton innen és túli résznek nem volt semmilyen követlen összeköttetése.
A háború után a Kelenvölgyi SC megszűnt, volt néhány iparos, aki támogatta az egyesületet, Perger Józsi bácsi, Sógor Józsi Bácsi, Rápity Józsi bácsi. 56 után az Április 4. Gépgyár volt a pályán, a korábbi időszakról nincs információnk.
A 60-as évek elején (62-64 között) alakították át a sportpályát, 65-67-ben a center pálya füvesítésre került. A csapat az ezt megelőző időszakban a középső pályán játszotta a mérkőzéseit, amely korábban szántóföld, kukoricás volt.
A mostani, vasúthoz legközelebbi műfüves pálya a 60-as évek végén került kialakításra.
Szeretnénk megköszönni Sárréti Károlynak és Rischtscheid Gábornak, hogy részesei lehetünk a múlt pillanatainak, és betekintést nyerhetünk a korábbi Kelenes életbe.
Ezzel az I. résszel kaptunk egy kis ízelítőt abból, hogyan is alakult meg a Klub, és habár a háború után megszűnt az egyesület, ezzel közel sem lett vége az egyesület tevékenységének.
Következő részünkben felelevenítjük a Kelen SC újjászületését, lesz szó a korabeli pályáinkról, sportágakról, amelyeknek otthont adott ez a terület, és bemutatjuk, hogy az 50-es évek előtti aktív labdarúgók sok-sok év után hogyan élesztették újra ezt a sportot itt nálunk, a Kelen SC-ben.