Az amerikai Global Citizen összeállította a globális társadalmi problémák ellen legaktívabban küzdő futballisták álomcsapatát, ahova még nem került be egy Kelen sportoló sem, de közösségileg határozottan jó utat járunk, vasárnap pedig egy újabb lépést teszünk előre.
A labdarúgás világszerte közösségeket épít, egyéni és társadalmi értékeket definiál, amiket aztán el is vár, miközben szórakozás, harc és vallás az egész bolygó számára – véleményformáló erejét pedig mindig a kor problémáihoz igazítva igyekszik szolgálatba állítani.
Nincs ez másként manapság sem, amikor a nemi jogok, az ismét felerősödni tűnő vallási ellentétek, a rasszizmus, a menekültek kérdése, vagy épp a Föld klímájának épségben tartása osztja meg a világot. Utóbbi kérdéskörben foglal állást november 24-én, vasárnap 8:00 órai kezdettel a Kelen SC, amelynek sportolói, edzői és szurkolói nem csak megtisztítják a klub otthonául szolgáló Kelenvölgyet, de akciójuk során külön gyűjtik a műanyagszemetet felhívva a figyelmet a szelektív hulladékgyűjtés fontosságára.
„Aki korán rákap a jóra, azon később sem fog már a rossz.”
Kodály Zoltán mondta ezt, és a Kelennél is ezt valljuk: a gyerekek megfelelő nevelésén keresztül vezet az út az egészséges, tettre kész és együtt élni képes társadalmak, a virágzó jövő felé. A Magyar Tudományos Akadémia korábbi elnöke és háromszoros Kossuth-díjas zeneszerző sok téren kiemelkedett annyira embertársai közül, hogy gondolatai ma is visszacsengjenek, és ma is vannak olyanok, akiknek a szavai és tettei útmutatóul szolgálnak majd a jövő közösséginek számára. A világ labdarúgásának kiemelkedő alakjai épp ilyenek, többen közülük pedig fel is vállalták a szerepet, hogy ők bizony példaképek.
Kapus: Alisson Becker
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) nem rég hozta nyilvánosságra, hogy rengeteg másik veszély mellett az oltásokról megjelenő álhírek jelentették az egyik legnagyobb fenyegetettséget a közegészségre 2019-ben. A Liverpool BL-győztes hálóőre pedig igazán tudja, hogyan kell útjába állni veszélyt jelentő dolgoknak, így tetemes pénzzel támogatja a WHO munkáját, hogy vakcináival világszinten képes legyen megelőzni olyan betegségeket, mint a járványos gyermekbénulás, vagy a rózsahimlő.
Védők: Héctor Bellerín, Jerome Boateng, Leighton Baines
A korábban az U21-es Európa-bajnoki szerepléséért kapott minden pénzt a Vörös Keresztnek adományozó, villámléptű spanyol szélsővédő idén májusban az Alabamában kriminalizált abortusz ellen szólalt fel. Bellerín ezt elsőként tette az európai topbajnokságokban szereplő férfi labdarúgók közül, ezzel nyitva utat a társadalmi vitára.
A Bayern München BL-győztes és világbajnok középsővédője, Jerome Boateng egy olyan fejhallgatót segített létrehozni idén a Global Citizen mozgalomnak, amelyet viselve élőben lehetett hallgatni a Németországban megrendezett Live Nation koncertsorozat minden hangját. Ahhoz, hogy ezt valaki megnyerhesse csatlakoznia kellett a mozgalom németországi csoportjához, amely épp azt készíti elő a német kormánnyal, hogy éves bruttó bevételének közel egy százalékát az extrém szegénység feloldására fordítsa.
Az angol válogatott balhátvéd, Leighton Baines Tanzániába látogatott, ahol vak és siket gyerekek közé állt be játszani a belül csengőket tartalmazó, úgynevezett Goal Ball használatával. Tette mindezt az Egyesült Királyság Nemzetközi Fejlődésért alapítvány nagyköveteként azért, hogy személyesen lássa bizonyítékát annak, hogy a mindenki számára elérhető oktatásra utalt pénz valóban a megfelelő célt szolgálta.
.@Everton footballer Leighton Baines and his teammates have been visiting a #UKaid funded school for blind and deaf children in Tanzania pic.twitter.com/tQqnJToe7i
— DFID (@DFID_UK) 2017. július 13.
Középpályások: David Beckham, Luka Modric, Juan Mata, Raheem Sterling
David Beckham az Unicef Jóléti Nagykövete évek óta, aki a PSG-ben töltött szezonjai idején neki utalt fizetést egy az egyben egy gyermekjóléti szolgálatnak adományozta, legutóbb pedig a világ első, hang alapú petícióját nyújtotta be, amelyen noha ő látható végig, a súlyos kórból kigyógyult nemzetközi túlélők és orvosok hangján, kilenc nyelven hívja fel a figyelmet a Malária veszélyeire.
Luka Modric és Raheem Sterling nem konkrét jó cselekedeteik alapján kerültek a szerkesztő álomcsapatába, hanem személyiségük, jelenségük és mindenen felülemelkedő tartásuk miatt. Modric a jugoszláv háborúban vált hontalanná és menekültté – onnan küzdötte el magát a világbajnokság döntőjéig, négy Bajnokok Ligája elsőségig és az Aranylabdáig, így az ő jelenléte a pályán önmagában is nagyon komoly figyelemfelhívás. Sterling eközben az egyetlen angol válogatott kerettag jelenleg, aki a szigetországon kívül született, ő édesanyját követte Angliába Jamaicából, ahol két évesen ölték meg az édesapját. Ő az aki soha nem megy el szó nélkül a stadionban, az öltözőben, vagy a médiában megjelenő rasszizmus mellett.
Juan Mata a labdarúgás Bill Gates-e, hiszen saját, nagy összegű adományai mellett ő indította el a Common Goals (Közös Célok) nevű szervezetet, amely a világ olyan élsportolóit tömöríti, akik mindenkori bevételük egy százalékát arra adományozzák, hogy támogassák az Egyesült Nemzetek extrém szegénységet felszámoló programját.
Támadók: Kylian Mbappé, Peter Crouch, Mohamed Salah
Kylian Mbappé igyekszik nem csak a pályán, hanem azon kívül is kitűnni a kortársai közül. A 2018-ban világbajnok csodatehetség a tornán neki utalt fizetését, illetve a döntő megnyeréséért járó bónuszt is teljes egészében egy testi és mentális betegséggel küzdő gyerekek sportolását elősegítő szervezetnek ajánlotta Franciaországban, mondván az ő életét nem változtatja meg ez az összeg, a gyerekekét viszont talán igen.
Peter Crouch a bolygó klímájáért áll ki évről évre, több program is az arcával futott, tematikus filmben is szerepelt és 124 további közszereplővel együtt külön fölemelte a hangját a Föld egészségéért, amikor a tehetős országoknak címzett levelükben a szén-kibocsátás hatásaira hívták fel a figyelmet.
A végére pedig egy igazi klasszikus, a Salah-hatás, ami egy statisztikailag kimutatott tényező, amely azt mérte meg, hogy a BL-győztes szélső jelenléte mennyiben mérsékelte az iszlám vallás elleni szélsőséges fellépéseket Liverpoolban. Amióta a muszlim sztárjátékos a Liverpool labdarúgója lett, 19 százalékkal estek vissza az iszlám ellenesség miatti bűncselekmények az angol kikötővárosban, míg a muszlim-ellenes Twitter-bejegyzések a Liverpool szurkolói között kevesebb, mint a felére csökkentek.
Edző: Megan Rapinoe
Megan Rapinoe az amerikai női labdarúgó válogatott két világbajnoki címig és olimpiai aranyéremig vezető játékos-edzője, igazi győztes. Mindemellett az LMBTQ mozgalmak aktív szószólója, aki nem átallt beperelni az egész Amerikai Labdarúgó Szövetséget nemi diszkriminációért.
Legutóbbi VB elsőségüket követően a győzelmi parádén olyan útravalóval szolgált, ami sokak számára lehet követendő példa.
„We have to love more, hate less.” ❤️ @mPinoe pic.twitter.com/gdssLluFkA
— Global Citizen UK (@GlblCtznUK) 2019. július 12.
„Egy üzenetem van mindenki számára: jobbnak kell lennünk! Többet és több mindent kell szeretnünk és kevesebbet gyűlölködnünk. Többet kell hallgatnunk és kevesebbet beszélnünk. A mi felelősségünk az, hogy ez a világ jobb hely legyen.”
Ezért tesz egy új, közös lépést a Kelen-család vasárnap reggel, csatlakozz hozzánk te is, tegyünk együtt a környezetünkért.