A Videoton FC Utánpótlás Igazgatója, Kenyeres Imre volt a legutóbbi szakmai est előadója. Hogy miről is szólt a téma, illetve miért pont őrá esett a választás, erről Harmati Tamás szakmai igazgatónk is nyilatkozik.
Miért volt fontos számodra az est témája? Ekkora különbség lenne a 30-40 évvel ezelőtti oktatás és a mai között?
Jól esett a felkérés kapcsán visszagondolni, hogyan is kezdtem én anno, és hogyan is változott a sportág körüli infrastruktúra, ez nagyszerű visszatekintés volt. Jó volt megosztani a fiatalokkal ezeket az emlékeket, ez ragadott meg igazából a felkérésben.
Harmati Tamással dolgoztatok már korábban együtt. Mennyire számít az, ha valakinek a szakmában neve van, akkor az tükrözheti a klub filozófiáját, mentalitását?
Egész biztosan minősíti a klubot. Akkor lehet harmonikus munkáról beszélni, hogy ha az egyén filozófiájával is azonos a klub filozófiája, egyénisége, szakmai célkitűzése, e mellé természetesen egy harmonikus munka is kell.
Hogyan képzed magad? Mit javasolsz azoknak az edzőknek, akik szeretnének tovább lépni, fejlődni, hol tudnak szakmai tudásra szert tenni leginkább?
Kiemelném a nyelvtanulást, illetve, hogy ne csak top kluboktól igyekezzenek tanulni, hanem szerény körülmények között lévőktől is, hogyan és mikkel is kell megküzdeniük a mindennapokban, hogy építik ki a fiatal generáció sporttudását. Tőlük is lehet tanulni pl. a gyerekekhez való hozzáállást, de az edzők hozzáállását is. Mindenhol lehet tanulni! Javaslom mindenkinek, szerezzenek tapasztalatot. Szinte minden csapat utazik különböző helyekre, tornákon, mérkőzéseken találkoznak, ilyenkor beszélgessenek az edzőkkel, legyenek nyitottak egymás felé.
Szerinted mi a legnagyobb különbség egy Grassroots jellegű klub, és egy profi klub között?
Mások a célok: egyik célja, hogy megtalálja, felfelé áramoltassa a tehetséget, széles bázist építsen ki. Nagy a valószínűsége, hogy BLSZ I-II labdarúgó egy futball közeli rendszerben megmarad, kimegy majd szurkolni is és érzéssel viszi ki a gyermekét meccsre, vagy éppen foci foglalkozásra, de büszke vagyok azokra a volt tanítványaimra is, akikkel edzőkollégaként találkozom a pálya szélén. A másik oldalon meg keresni kell a kapcsolatokat, hogy egy kiemelkedő tehetséget tovább adjunk, és felépítsünk egy rendszert neki. Természetesen ebben a rendszerben pedig a helyét mindenkinek meg kell találnia. Ha egyértelműsíteni szeretném, akkor az egyik klub fel akarja nevelni a tehetségeket, másik pedig a legjobbakra vadászik.
Lehet-e hasonlóság, illetve, ha igen, akkor miben lehet egy profi és egy amatőr klub között?
Oda kéne eljutni, hogy egy klub működtetésénél átgondolják, leírják, hogy mit szeretne megvalósítani, majd ezek mentén kell haladni. A mentalitásban nem szabad engednie az edzőknek, „kis pénz kis foci”. A profi edzőknél azt mondanám, hogy attól profi, hogy ha világosak a célkitűzései, lehetőségei adottak, és ezt meg is valósítja, akkor válhat profivá. Ehhez bizonyos feltételeknek adva kell lennie természetesen. Amatőr klubnál is egyértelműen lehet profin működni.
Harmati Tamás szakmai igazgató
Célom, hogy olyan szakmailag elismert emberekkel találkozhassanak edzőink, akikkel lehet, amúgy nem találkoznának, ezért sok érdekességgel, tapasztalattal gazdagodhatnak ilyenkor. Ráadásul ezeket az embereket, személy szerint Kenyeres Imrét régóta ismerem, dolgoztunk is együtt, így tisztában vagyok a futballal kapcsolatos erényeiről, filozófiájáról, ezért bátran választottam őt elsőként.
Ezek szerint lesznek más előadók is?
Megvannak a nevek a fejemben, hogy ismét legyen egy újabb remek hangulatú szakmai est a Kelen pályán.
Szerinted hogy sikerült az est, hogy értékeld?
Azt kaptam, amire számítottam. Jó hangulatú, beszélgetős, interaktív szakmai előadást tartott számunkra Imre. Ezúton is köszönjük neki még egyszer!