fbpx
 

Fontos tudnivalók a sporttáplálkozásról

2016.02.11.
A táplálkozás egész életünk során végig kísér mindannyiunkat. Nézzük meg, hogy sportolói szemmel milyen táplálkozási módszerekre kell odafigyelnünk annak érdekében, hogy a legjobb teljesítményt nyújtsuk. A sporttáplálkozásról kérdéseinkre tanácsadónk, Soóky Norbert válaszol.
Soóky

Sokat emlegetjük, hogy nagyanyáink, nagyapáink szalonnán, töpörtyűn, kolbászon, kenyéren, zsíron, lila hagymán, és boron nőttek fel, s ez adott nekik egész napra energiát, hogy a mezőn, a bányában, vagy a gyárakban egész nap fizikai munkát végezzenek. Mi az oka annak, hogy ma már a hasonló étrend nem tartozik az egészséges táplálékok közé?
Ezek a zsírban gazdag ételek erősen igénybe veszik a májat, emésztési zavarokat okozhatnak, mivel lassan ürülnek a gyomorból és nehezen emészthetőek, így egy idő után teljesítménycsökkentő tényezővé válhatnak. Régen nem volt ennyire fejlett a tudomány és nagyon nem is volt miből válogatnia nagyanyáinknak és nagyapáinknak. Továbbá a régi és a mostani élet összehasonlíthatatlan bármilyen tényezőről is beszélünk.

Mi az egészséges táplálkozás fogalma? Van-e különbség a sorttáplálkozás és az egészséges táplálkozás között?
Az egészséges táplálkozás fogalma azt jelenti, hogy alacsony kalóriatartalmú, de hasznos tápanyag összetételű, egészséges és változatos ételeket fogyasztunk szervezetünk napi energiaszükségletének fedezésére. A legjobban ezt az egészséges táplálkozás 12 pontja foglalja össze: itt megtekinthető

Táplálkozási piramis:
piramistaplalek
A sporttáplálkozás fogalma nem más, mint a sportolók számára javasolt étkezési és folyadékpótlási szükségletek rendszerezése.

Sporttáplálkozási piramis:Ne´vtelen 4

Sportolók részére miért különösen fontos a megfelelő tápanyagbevitel? A teljesítőképesség hogy függ össze a táplálkozással?
A magas intenzitású illetve hosszabb (másfél-két óra) edzések mellett nagyon lényeges szerep hárul a megfelelő energia bevitelre, a testtömeg és izomerő megtartása érdekében. Az alacsony kalóriabevitel izomtömeg csökkenéshez, csontanyagcsere zavarhoz, fáradtságérzethez, és nem utolsó sorban a sérülések- betegségek kialakulásához vezet.

Miért kell fokozottan odafigyelni a folyadékbevitelre? Mit és mennyit igyunk?
Szervezetünk több mint 60% víz, mivel nincs folyadékraktára, a feleslegeset pedig a vese kiválasztja, így minden nap gondoskodnunk kell a folyamatos folyadékbevitelről. Folyadékra van szüksége a keringési rendszernek, nélkülözhetetlen a hőszabályozáshoz, nélküle megemelkedik a szívfrenkvencia és a testhőmérséklet is. Egy sportoló napi vízszükséglete 3-5 literre becsülendő. Gyakori hiba, hogy az ivás összefügg a szomjúságérzéssel, holott a szomjúsárgérzet a szervezet vészjelzése a súlyos folyadékvesztés megelőzésére. Önmagában a víz nem elég a teljesítmény megtartásához, mert a szervezet só – és folyadékháztartása nagyon szorosan összefügg. A só nélkül bevitt folyadékot a szervezet kiüríti, só bevitele esetén viszont igyekszik azt megtartani. Az elektrolit és szénhidrát tartalmú folyadékok tovább szinten tudják tartani a teljesítőképességet. Tehát javaslom, hogy sportolás közben izotóniás italokat fogyasszunk és kerüljük a szénsavas italokat.

víz

Sportolás előtt mit együnk és mennyi idővel előtte étkezzünk? Sportolás után mit ajánlott fogyasztani?
Sportolás előtt táplálkozási szempontból két cél fogalmazható meg: feltölteni az izom – és májglikogén raktárakat és jól hidratált állapotba kerülni. Sportolás előtt nem szabad sokat enni, nem lehet teli hassal jóllakottan sportolni. Mozgás előtt célszerű 1,5-2 órával étkezni, így van elegendő idő a gyomor kiürülésére és a vércukor, – valamint az inzulinszint normalizálódására. Olyan ételeket fogyasszunk, ami maximum 1-2 óra alatt kiürül a gyomorból, tehát könnyen emészthető, például saláta, joghurt, banán stb. Sportolás után cél a glikogénraktárak feltöltése és az elvesztett folyadék pótlása, tehát azonnal el kell kezdeni a szénhidrátok bevitelét, mert a mozgás utáni három órában lehet a legnagyobb mértékben feltölteni a glikogénraktárakat. Közvetlenül a sportolás után ajánlott tápláléknak szénhidrátban gazdagnak kell lennie, így az étkezés tartalmazhat tésztaféléket, burgonyát. Kerüljük azonban a zsíros ételeket, mivel ezek késleltetik az újratöltődést.

Vitaminra miért van szüksége a szervezetnek? Tartalmaznak-e a zöldségek, gyümölcsök a szervezet számára elegendő mennyiségű vitaminokat? Mi az amivel pótolható vitaminszükségletünk?
A vitaminok a táplálék útján kis mennyiségben a szervezetbe jutó szerves anyagok, melyek jelenléte nélkülözhetetlenül fontos élettani folyamataink fenntartásához. Vannak olyan vitaminok, amelyek meglelhetők a gyümölcsökben és a zöldségekben, de vannak olyan vitaminok is, amelyek nem, például a D és a B12 vitamin. Az előbbi például a májban, olajos halakban és a tojásban, utóbbi pedig a májban és a húsokban található meg.

Felnőttek és gyermekek is egyaránt szeretik az édességet, főleg a csokoládét. Gombóc Artúrt mindenki ismeri: Gombóc Artúr és a csokoládé
Létezik egészséges csokoládé, avagy milyen „édességeket” fogyasszunk?
gombóc artúr
Minél magasabb a kakaóvaj – tartalma a csokoládéknak, annál károsabbak. Van már rengeteg diétás recept, ami cukormentes süteményekre épül, ha egészségesen akarunk édességet fogyasztani, annak cukormentesnek kell lennie.

Van-e különbség a felnőttek és a gyermekek táplálkozásában? Egyenes arányban van életkorunk a bevitt tápanyagok mennyiségével?
Természetesen van. A bevitt tápanyagok mennyisége függ az életkortól,nemtől, magasságtól, testsúlytól illetve a napi tevékenységtől is, mert nem ugyanazt a mennyiséget kell bevinni egy ülő munkát végzőnek, mint egy nehéz fizikai munkát végző embernek, illetve egy olyas valakinek, aki mindezek mellett még sportol is.

(Soóky Norbert, sporttáplálkozási tanácsadó)

SZERETNÉL TE IS CSATLAKOZNI A KELEN SC-HEZ?

KIEMELT TÁMOGATÓINK

https://kelensc.hu/wp-content/uploads/2020/04/mlsz.png
https://kelensc.hu/wp-content/uploads/2020/08/simple-noi-liga.png
https://kelensc.hu/wp-content/uploads/2022/08/tippmix.png
https://kelensc.hu/wp-content/uploads/2020/04/sponsor-8.png
https://kelensc.hu/wp-content/uploads/2020/04/dvm.png

PARTNEREINK

https://kelensc.hu/wp-content/uploads/2020/04/select.png
https://kelensc.hu/wp-content/uploads/2022/08/ziccer.png
https://kelensc.hu/wp-content/uploads/2020/05/nike.png
https://kelensc.hu/wp-content/uploads/2020/04/footballfactor.png
https://kelensc.hu/wp-content/uploads/2020/04/budair.png
https://kelensc.hu/wp-content/uploads/2020/04/ids.png
https://kelensc.hu/wp-content/uploads/2020/04/profilakt.png
https://kelensc.hu/wp-content/uploads/2020/05/palbau-bt.png
https://kelensc.hu/wp-content/uploads/2022/02/ujbuda-liga.png
footer_kelen_cimer

Családias közösség, folyamatos fejlődés, kiemelkedő tehetségmenedzsment – klubunk szakmai légkörét, és mindennapi hangulatát is különleges miliő jellemzi, melyben mindenki megélheti a tehetségét, legyen az játékos, edző, vagy munkatárs.

© Kelen Sport Club. Minden jog fenntartva. Készítette: a NUI Design csapata